Last minute zájezdy Letenky Itálie další země

Řím - hlavní město Itálie

Řím - Itálie Řím je hlavním městem Itálie, jeho italský název je „Roma“ a je mu přezdíváno „Věčné město“. Řím je jedním z nejstarších evropských měst, založen byl před více než 2 700 lety. Řím byl prvním velkoměstem na světě. Po velmi dlouhou dobu byl Řím považován za metropoli světa a byl také hlavním městem Římské říše. Ve středověku se zde soustřeďovala veškerá církevní moc. V Římě vzniklo tzv. římské právo, které dává základ dnešnímu právu a politickým systémům a latina, kterou se zde hovořilo, položila základy k mnoha dalším evropským jazykům. Řím je sídlem celosvětově uznávaných institucí, jako je např. Papežská univerzita, Národní a Vatikánská knihovna a nebo Goethův institut. Dále je důležitým dopravním uzlem a centrem módy, filmové tvorby a obchodu.

Geografie

Město leží přibližně 20 km od Tyrhénského moře ve střední části Apeninského poloostrova, protéká jím řeka Tibera, která je třetí nejdelší řekou Itálie. Řím má cca 2,5 milionu obyvatel a zabírá plochu přes 1200 km2 a na jeho území se nachází samostatný stát Vatikán. Vatikán je sídlo papeže a má pouze okolo 1000 obyvatel a rozlohu 0,44 km2.

Památky v Římě

Řím je nádherné historické město, skrývá mnoho architektonických památek, o kterých jste již určitě slyšeli. Například zmíníme Pantheon, který byl postaven 27 let př. n. l. a kde, podle legendy, vystoupil Romulus na nebesa. Další úžasnou památkou je římské Koloseum, antické divadlo, která se stala symbolem bolesti a utrpení, bohužel do dnešní doby se zachovala pouze jedna třetina stavby. Španělské schody, které jistě znáte z filmů, mají neobyčejnou jižanskou atmosféru hlavně brzy ráno, kdy tu nejsou davy lidí. Posedět zde aspoň chvíli by měl každý návštěvník. Dalšími neméně zajímavými památkami jsou Caracallovy lázně, Andělský hrad, Forum Romanum, Fontána di Trevi či Aureliánská zeď, která kdysi vedla kolem celého města.