Last minute zájezdy Letenky Itálie další země

Vatikán

Vatikán Vatikán je suverénní městský stát, který leží ve vnitrozemí Itálie, přesněji v jejím hlavním městě Římě. Název města byl odvozen od pahorku, na kterém se nachází, ten se jmenuje Vaticanus Mons a v překladu to znamená Pahorek věštců. Vatikán je nejmenším nezávislým státem na světě, má rozlohu okolo 44 ha a skládá se ze zděných prostor, které jsou uvnitř Říma. Kolem dokola je stát obehnán hradbami. Vatikán je sídlem nejvyšší autority katolické církve, Svatého stolce a místo, kde trvale přebývá papež. V čele tohoto státu stojí římský biskup a ostatní nejvyšší státní činitelé jsou také všechno katoličtí duchovní. Vatikán je také jedno z nejvyhledávanějších poutních míst, kam proudí tisíce turistů obzvláště o Vánocích a Velikonocích.

Zajímavosti o Vatikánu

Vatikán má okolo 1000 obyvatel, oficiální měnou je od roku 1999 euro, které nahradilo dřívější vatikánskou liru. Vatikánské mince a známky jsou velmi vyhledávaným sběratelským materiálem, jelikož je jejich výroba přísně limitována. Vatikán má také svou banku a jeden bankomat, který je jediným bankomatem v latině na světě. Další zajímavostí je, že Vatikán je spolu s Maltou jediným státem světa, který nemá přirozený zdroj pitné vody. Policii ve Vatikánu nahrazuje Švýcarská garda, o které se říká, že je nejfotografovanější a nejbarevnější armádou světa. Zároveň je tato armáda také nejmenší a nejstarší a slouží hlavně pro ochranu papeže.

Památky ve Vatikánu

Asi nejznámější památkou je Sixtinská kaple, byla postavena v 15. století pro Papeže Sixta IV. Uvnitř kaple vytvořil umělec Michelangelo nádherné fresky znázorňující příběhy ze Starého a Nového zákona, které dodnes berou dech tisícům návštěvníků, kteří sem zavítají.

Chrám Sv. Petra je bazilika, která byla vystavěna na přání císaře Konstantia nad hrobem apoštola Petra, který byl v roce 64 ukřižován.

Další nádhernou památkou je Náměstí před svatopetrským chrámem, které je tvořeno 284 toskánskými sloupy a je bohatě vyzdobeno sochami svatých. Součástí náměstí je pár kaplí a uprostřed obelisk.